Etkinlikler

Genel Bilgiler

TARİHÇE

Kurtalan Meslek Yüksekokulu resmi olarak 2009 yılında kurulmuştur.  Siirt Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olan Kurtalan Meslek Yüksekokulu 10.09.2009 tarihinde Yüksek öğretim Yürütme Kurulunun 2547 Sayılı Kanun’un 2880 Sayılı Kanun’la değişik 7/d-2 ve 7/h Maddeleri uyarınca 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında Turizm ve Seyahat Hizmetleri Programı açılmış olup; 2009 yılında ilk öğrencilerini Turizm ve Seyahat Hizmetleri Programına almıştır. 26.05.2010 tarihinde Yüksek öğretim Yürütme Kurulunun 2547 sayılı Kanunun 2880 sayılı Kanunla değişik 7/d-2 maddesi uyarınca aldığı kararla Maliye Programı da açılmıştır. 2011 yılında ise Bankacılık ve Sigortacılık Programı açılmıştır. 2012 yılında Dış Ticaret Programı açılmıştır. 2013 yılında Posta Hizmetleri Programı açılmıştır. 2014 yılında ise posta Hizmetleri (İ.Ö), Maliye (İ.Ö) ve Sosyal Hizmetler Programı açılmıştır. 2018 yılında Pazarlama Programı, Peyzaj ve Süs Bitkileri Programı, Adalet Programı, Raylı Sistemler İşletmeciliği Programı, Sulama Teknolojisi Programlarının açılması YÖK tarafından uygun görülmüştür. Adalet Programı ve Sulama Teknolojisi Programlarına öğretim elemanları alınmış olup, öğrenci alımı için başvuru yapılmıştır.

Meslek Yüksekokulumuz Maliye Programı, Sosyal Hizmetler, Posta Hizmetleri, Bankacılık ve Sigortacılık Programına öğrenci alınmıştır. 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı itibariyle YÖK tarafından Maliye Programı (İ.Ö) ve Posta Hizmetleri (İ.Ö) programlarına öğrenci alınmamaktadır. 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı itibari ile Turizm ve Seyahat Hizmetleri ile Dış Ticaret Programlarına öğrenci alınmamaktadır.

Meslek Yüksekokulu belirli mesleklere yönelik ara insan gücü yetiştirmeyi amaçlayan dört yarıyıllık eğitim-öğretim sürdüren bir Yüksek öğretim Kurumudur. Göreceli olarak birebir eğitim anlayışını benimseyerek yüksek, kaliteli eğitim anlayışı ile eğitim öğretim politikasını benimsemektir. Meslek Yüksekokulunun temel görevleri, çağdaş uygarlık seviyesinde, toplumun ihtiyaçlarına, kalkınma planları ilke ve hedeflerine uygun olarak, bilimsel araştırma, yayım ve danışmanlık yapmaktır. Ayrıca kendi ihtisas gücü ve maddi kaynaklarını rasyonel, verimli ve ekonomik bir şekilde kullanarak milli eğitim politikası ve kalkınma planlarına dayalı ilke ve hedefleri ile Yükseköğretim Kurulu tarafından yapılan plan ve programlar doğrultusunda, ülkenin ihtiyacı olan dallarda ve sayıda insan gücü yetiştirmektir.


1) Binanın Özellikleri: Meslek Yüksekokulumuz 2 kattan ibarettir olup; Binanın yerleşim alanında 5 derslik, 1 adet amfi,  1 adet Bilgisayar Laboratuvarı, 1 adet toplantı salonu, 1 adet Kütüphane, voleybol ve basketbol olmak üzere 1 adet açık spor sahası ve hizmet birimi olarak kullanılan yeterli sayıda bölünmüş alan yer almaktadır. Bilgisayar Laboratuvarında 30 adet bilgisayar mevcuttur. Sınıflarımızın hepsinde projeksiyon cihazı bulunmaktadır. 1 Akıllı tahta da bulunmaktadır. 1 Adet Müdür Odası, 8 Adet Akademik Büro, 1 Adet Yüksekokul Sekreteri çalışma odası ve 3 Adet de İdari Çalışma bürosu bulunmaktadır.

2) Okul Kütüphanesi: Çeşitli türlerde kitapların yer aldığı zengin kütüphanemiz mevcuttur. Ayrıca öğrencilerimizin araştırmalarında kullanabilmeleri için internet erişimine sahip bilgisayarlarımız öğrencilerimizin hizmetindedir. Ayrıca Covid19 kapsamında diğer üniversite öğrencilerinin bilgisayar ve internet erişimini kolaylaştırmak için kütüphanemiz tüm öğrencilerin hizmetine açılmıştır.

3) Bahçenin Durumu: Yüksekokulumuz 5.000 m2 arazi üzerine kurulmuş olup; bunun 1.350 m2’si üzerinde okul binamız bulunmaktadır. Geri kalan kısımda 1 adet açık voleybol/basketbol sahası, 5 adet kamelya ve yeşil alan bulunmaktadır. Ayrıca tüm bina içi ve dışı 20 Adet güvenlik kamerası sistemiyle kontrol edilmektedir.

PROGRAMLAR

EĞİTİM SÜRESİ

PUAN TÜRÜ

KONTENJANI

Maliye

2 Yıl

TYT

40

Bankacılık ve Sigortacılık

2 Yıl

TYT

35

Posta Hizmetleri

2 Yıl

TYT

60

Sosyal Hizmetler

2 Yıl

TYT

40

 


NİHAT AYDIN
Güncelleme : 12.05.2022 11:32:42